Proto tu jsi. Vhled do naší filosofie, priorit a zásad. Co považujeme za důležité při tréninku mladých sportovců? Jaké tréninkové přístupy jsou naopak zbytečné, nebo zcela kontraproduktivní?
Proč by mělo tvé dítě sportovat právě u nás?
Hráč na prvním místě
Přijde Vám to jako samozřejmost? Mně také. :) Z letité trenérské praxe však vím, že to samozřejmostí ani náhodou není. Na všech výkonnostních úrovních se při zápasech setkáváme s tím, že trenéři (většinou nevědomky) upřednostní výsledek zápasu před rozvojem hráče.
Znamená to, že nehrajeme na výsledek? Vůbec ne! V každé tréninkové hře hrajeme na vítězství a učíme se přijímat jak vítězství, tak i prohru. To samé platí i o zápas, kdy ale trenér striktně dělá kroky u udílí pokyny vedoucí k rozvoji každého jednotlivého hráče (zlepšení rozhodovacího procesu, zlepšení orientace na všech pozicích, zlepšení využití naučených dovedností), nikoli vedoucí k vítězství v zápase. To si musí děti vybojovat samy.
Dlouhodobé plánování
Spousta trenérů umí připravit na pohled krásný trénink - barevné kloboučky, roztodivné pomůcky, silný hlasový projev. Povede to ale k cíli? Má trenér představu o tom, jak by měl jeho svěřenec hrát za rok, za dva, za pět let? Osobně jsem přesvědčen, že standardem v tomto směru je jen velmi mlhavá (až žádná) představa. Běžná je také situace, kdy děti trénují od 8 do 15 let stále stejné dovednosti, bez ohledu na všechny zdvižené prsty, které se po této cestě objevují.
U nás tomu tak samozřejmě není. Základem je dlouhodobý rámcový tréninkový plán, který máme metodicky vypracovaný pro kategorie U6 - U11. V rámci tohoto plánu pak ve spolupráci se samotným hráčem odhalujeme jeho silné a slabé stránky a nastavujeme krátkodobé i dlouhodobé cíle. To vše se děje jak na základě subjektivních postřehů z tréninků a zápasů, tak na základě objektivního testování rychlostních, silových i fotbalových schopností. Tento přístup vede nejen k nejefektivnějšímu tréninku, ale také k převzetí zodpovědnosti hráče za vlastní úspěchy. Tomu říkáme rozvoj vnitřní motivace.
Inovace
Nechceme být jen průměrní, chceme být nejlepší ve svém oboru a pomáhat k rozvoji těm nejtalentovanějším hráčům. K tomu nám nestačí jen držet se prvních dvou bodů programu - musíme jít dál. Neustále se proto vzděláváme a sbíráme novinky z celého světa - i tyto webové stránky mají původ až v Kanadě. :)
Nedílnou součástí našich tréninků jsou proto takové pomůcky jako Senseball (míč na provázku s rukojetí), Blazepod (reakční světla), miniband (posilovací odporová guma), nebo tablet (okamžitá obrazová zpětná vazba k dění na hřišti).
Jak trénujeme?
V minulých kapitolách jsme popsali zásadní koncepční body - že na prvním místě je rozvoj každého hráče, že neplánujeme pouze z tréninku na trénink a že používáme pomůcky, které nám pomohou k co nejvyšší efektivitě tréninku (ale samozřejmě víme, že nejsou samospásné). Jak to ale bude vypadat přímo na hřišti?
Klíčem ke všem našim tréninkům je efektivita. Trénujeme tak, aby děti nikde zbytečně nečekaly, a abychom svůj čas využili do poslední vteřiny. Je nutné uvědomit si, že se nejedná o hlídání dětí s cílem zabít co nejvíce času. Jedná se o sportovní trénink nejvyšší možné úrovně.
Samotný trénink je pak velmi odlišný dle věkové kategorie, výkonnostní úrovně a hlavně zaměření konkrétního tréninku. Na skills tréninku drillujeme fotbalové dovednosti - od jemného ovládání míče, přes převzetí a přihrávku, až po střelu a chytání. Na pohybovém tréninku komplexně rozvíjíme nejdůležitější kondiční aspekty každé hry: rychlost, sílu a obratnost.
V týmovém tréninkovém procesu pak kombinujeme všechny výše uvedené postupy s tím nejzásadnějším - samotnou hrou, při které se učíme hernímu myšlení, chytrosti a také sportovnímu chování. To je vrchol, ke kterému dojdeme s dětmi, které budou trénovat v jednom z našich týmů (pro sezónu 24/25 se jedná pouze o tým U7).
Tréninky s Karlem mě moc baví! Naučil mě hodně nových triků a teď jsem ve fotbale mnohem lepší. I když někdy musíme pořádně makat, je to vždycky sranda.
- Adam Černý, FK Pšovka Mělník, r. 2015